خلیج‌فارس از کتاب یونسکو، حذف شد، مسوولان هنوز واکنشی نشان نداده‌اند

خلیج‌فارس از کتاب یونسکو، حذف شد، مسوولان هنوز واکنشی نشان نداده‌اند

به گزارش خبرنگار امرداد چند روزی است (از ۲۴ ژوئن) که سی‎وششمین نشست کمیته‌ی میراث جهانی در شهر سن‎پترزبورگ در کشور روسیه آغاز به کار کرده و قرار است پرونده‌ی یادمان‌‌های کشورهای گوناگون برای پیوستن به سیاهه‌ی یادمان‌های جهانی در آن، بررسی شود. در این میان در کتابی با نام «میراث جهانی در حوزه خلیج» که از سوی سازمان جهانی یونسکو منتشر شده نه تنها نامی از ایران نیست بلکه نام خلیج فارس به گونه‌ی نادرست و ناراست آمده است.

به گفته‌ی آرش نورآقایی از فعالان فرهنگی و گردشگری کشورمان، کتاب‌‌هایی پیرامون میراث جهانی به سه زبان انگلیسی، فرانسه و اسپانیایی منتشر شده و از راه تارنمای یونسکو، در دسترس جهانیان قرار گرفته که از آن میان کتاب «میراث جهانی در حوزه خلیج» است.
او درباره‌ی این کتاب گفت: «میراث جهانی در حوزه‎ی خلیج» کتابی ساختگی و شرم‎آور است، چراکه در این کتاب نه تنها نام «خلیج» به جای «خلیج فارس» آمده بلکه هیچ اثری از میراث جهانی ایران در آن دیده نمی‎شود.»
به گفته‌ی وی تنها آثاری از کشورهای عربی(عربستان سعودی، بحرین، عمان، …) در این کتاب است در حالی است که شمار یادمان‌‌های جهانی ایران از همه‎ی این کشورها بیشتر است.
عربستان ۲ میراث جهانی، عمان ۴، بحرین یک میراث جهانی، عراق ۳ میراث جهانی، امارات متحده عربی یک میراث جهانی و کویت و قطر هم هیچ میراث جهانی ندارند. بنابراین با توجه به این که ایران ١٣ یادمان از یادمان‌هایش تاکنون به سیاهه‌ی میراث جهانی پیوسته‌اند به تنهایی بیش از همه‌ی کشورهای حوزه‌ی خلیج‌فارس، یادمان جهانی‌شده دارد.
نورآقایی گفت: «میراث جهانی این کشورها روی‎هم رفته به اندازه‌ی میراث جهانی ایران نیست.»
او با اشاره به این‌که تاکنون مسوولین ایران واکنشی دراین‌باره نداشته‌اند، گفت: «یونسکو باید پاسخگو باشد.»
نورآقایی گفت: «نمی‎دانم انفعال مسوولین دولتی ما تا کجا ادامه خواهد داشت.»

دیدگاه شما چیست؟