صالحی: از طرح عنان برای پایان دادن به بحران سوریه حمایت می کنیم

صالحی: از طرح عنان برای پایان دادن به بحران سوریه حمایت می کنیم

 

همزمان با ورود کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، به تهران علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، گفته است که تهران از طرح کوفی عنان برای پایان دادن به بحران سوریه حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، علی اکبر صالحی گفته است: «هیچ حاکمی نمی تواند برای همیشه حکومت کند. در مورد آقای بشار اسد هم چنین است، انتخابات ریاست جمهوری در سوریه سال ۲۰۱۴ برگزار خواهد شد. باید اجازه داد که رویدادها مسیرعادی خود را طی کنند.»

 

 

علی اکبر صالحی اضافه کرده است:«ما از طرح آقای کوفی عنان حمایت می کنیم. ما بسیار به صراحت این را نشان داده ایم و هنوز هم از آقای کوفی عنان حمایت می کنیم، زیرا معتقدیم که او به عنوان نماینده بی طرف سازمان ملل متحد تمام تلاشش را برای پیدا کردن راهی برای خروج ( از بحران) به کار بسته است.»

وی همچنین از دیگر کشورها خواسته است که بحران سوریه را تشدید نکنند.

در همین زمینه، کوفی عنان شامگاه دوشنبه برای مذاکره با مقام های ایران وارد تهران شد و از سوی معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه ایران مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، کوفی عنان در سفر خود به ایران با علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه و سعید جلیلی، دبیرعالی شورای امنیت ملی ایران دیدار و درباره تحولات سوریه گفت‌وگو و رایزنی خواهد کرد.

در همین حال به گزارش «العالم»، شبکه عرب زبان جمهوری اسلامی ایران، قرار است کوفی عنان و علی اکبر صالحی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، احمدی فوزی، سخنگوی کوفی عنان گفته است:« اینجا هستیم تا درباره وضعیت سوریه مذاکره کنیم. همان گونه که می دانید اواخر ماه گذشته نشست اقدام برای سوریه در ژنو برگزاری شد تا ببینیم چگونه با همکاری یکدیگر می توانیم به برقراری ثبات در سوریه کمک کنیم.»

کوفی عنان پیشتر گفته بود که ایران که نقشی کلید در پایان دادن به خونریزی ها در سوریه دارد. کوفی عنان قبلا در ۱۰ آوریل سال جاری میلادی، فروردین ماه امسال به ایران سفر کرده بود.

کوفی عنان روز دوشنبه گفته بود که در دیدار با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، بر سر دستیابی به راه حلی سیاسی برای حل بحران ۱۶ ماه در سوریه به توافق رسیده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کوفی عنان پس از دیدار با بشار اسد گفته بود:ما در مذاکره بر ضرورت پایان دادن به خشونت ها و یافتن راه هایی برای آن گفت وگو کردیم. ما بر سر یک راه حل توافق کردیم که با مخالفان حاکمیت سوریه در میان خواهم گذاشت.

کوفی عنان و جهاد المقدیسی، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه، مذاکرات روز دوشنبه را «سازنده و خوب» توصیف کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به گفته فعالان حقوق بشر بحران ۱۶ ماهه سوریه بیش از ۱۷ هزار تن کشته شده اند. اگرچه به دلیل حضور نداشتن رسانه ها و سازمان‌های مستقل بین‌المللی در سوریه، ‌تأیید یا تکذیب این ارقام ممکن نیست.

کوفی عنان برای حل بحران سوریه طرح صلح شش ماده ای را پیشنهاد کرده بود که بر اساس آن قرار بود آتش بسی بین نیروهای دولتی و مخالفان بر قرار شود. اما آتش بس نادیده گرفته شد و حتی حضور ناظران سازمان ملل در سوریه نیز نتوانست از میزان خشونت ها در این کشور بکاهد.

 

 

 

 

منبع: رادیو فردا

 

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟