انفجار در اتوبوس گردشگران اسرائیلی در بلغارستان؛ انگشت اتهام نتانیاهو به سوی ایران

انفجار در اتوبوس گردشگران اسرائیلی در بلغارستان؛ انگشت اتهام نتانیاهو به سوی ایران 

 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه به فاصله اندکی پس از حادثه انفجار در اتوبوس حامل جوانان اسرائیلی در بلغارستان، ایران را متهم کرد و گفت که «همه شواهد» دلالت بر دخالت ایران در این انفجار دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بنیامین نتانیاهو با صدور بیانیه‌ای گفت: «تمامی شواهد دال بر دخالت ایران است که از تایلند گرفته تا هند و گرجستان و کنیا و قبرس و دیگر جاها، شهروندان اسرائیل را نشانه رفته‌اند.»

نخست وزیر اسرائیل گفت: «این یک حمله و ترور از سوی ایران است که در همه جهان گسترش یافته است… اسرائیل قدرتمندانه به ترور از سوی ایران پاسخ خواهد داد.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، روز چهارشنبه و در جریان انفجار اتوبوسی در بلغارستان که حامل جوانان اسرائیلی بوده، دستکم شش تن از سرنشینان این اتوبوس کشته شده و نزدیک به ۳۲ تن هم زخمی شدند.

به گفته مقامات پلیس و همچنین مقامات درمانی بلغارستان، این حادثه در شهر بورگاس، نزدیک به ۴۰۰ کیلومتری شرق سوفیا، پایتخت بلغارستان روی داده است. تصاویری که رسانه‌های اسرائیلی منتشر کرده‌اند این اتوبوس را در حالی نشان می دهد که در نزدیکی پارکینگ فرودگاه است، که گویا تازه داشته مسافران خود را منتقل می‌کرده است.

گزارش رسانه‌های اسرائیلی می‌گوید چند خودرو و ماشین دیگر در نزدیکی این اتوبوس هم پس از انفجار، دچار آتش سوزی شده‌اند. به گزارش آسوشیتد پرس، کشور بلغارستان واقع در شرق اروپا یکی از مقاصد توریستی و گردشگری برای شهروندان اسرائیل است. رسانه‌های بلغارستان گزارش کردند رییس جمهوری این کشور هم راهی محل حادثه شده تا جزییات آن را از نزدیک پیگیری کند.

هنوز گزارش رسمی و دقیقی از این که جزییات این حمله و انفجار چه بوده، منتشر نشده است. خبرگزاری فرانسه می گوید «رسانه‌های اسرائیلی بر اساس گزارش های ماه‌های اخیر در حوادث مشابه در هند یا گرجستان یا تایلند، احتمال داده‌اند که شاید مرتبط با ایران» باشد.

وزارت خارجه اسرائیل در بیانیه‌ای گفته هواپیمای مسافران اسرائیلی یاد شده پس از ترک فرودگاه تل آویو نزدیک به ساعت پنج عصر روز چهارشنبه در بلغارستان فرود آمده و نزدیک به ۴۰ دقیقه پس از فرود، این انفجار گزارش شده است. این گزارش می‌گوید به احتمال زیاد مسافران اسرائیلی سوار اتوبوس شده بودند که به هتل منتقل شوند.

«پل هیرشون»یکی از سخنگویان وزارت خارجه اسرائیل گفته است: «ما هنوز نمی‌دانیم به طور دقیق که این حمله ترور بوده یا نه، ولی بررسی‌ها ادامه دارد.»

«گال مالکا»، یک شاهد عینی به کانال دوم شبکه تلویزیونی اسرائیل گفته اتوبوس پر از جوانان اسرائیلی بود که یک نفر سوار آن شد و بعد از چند لحظه انفجار روی داد.

به گزارش رویترز، زخمی‌های این حادثه به بیمارستان منتقل شده و فرودگاه هم بسته شده است. پزشک بیمارستان بورگاس گفته ۲۷ زخمی آورده‌اند که جراحت چند تا از آنها خیلی جدی است.

دیدگاه شما چیست؟