سازمان ملل خبر خبرگزاری سپاه را تکذیب کرد

سازمان ملل خبر خبرگزاری سپاه را تکذیب کرد

 

سازمان ملل خبر خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران درباره بازدید دبیر کل سازمان ملل  از تاسیسات اتمی نطنز را تکذیب کرد.

 

 

پیش از این تکذیب اخبار خبرگزاری فارس درباره مصاحبه با محمد البرادعی سیاستمدار مصری و مصاحبه با محمد مرسی رییس جمهوری این کشور که بعد از انتشار مشخص شد جعلی بوده اند، باعث رسوایی این خبرگزاری وابسته به سپاه شده بود.

سازمان ملل متحد روز دوشنبه گزارش های منتشر شده در مورد حضور بان گی مون، دبیرکل این سازمان در تاسیسات اتمی نطنز را رد کرد و گفت وی فقط برای حضور در اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد، به ایران سفر می کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دفتر دبیرکل ضمن تکذیب گزارش خبرگزاری فارس در مورد سفر بان گی مون به نطنز گفت، وی فقط روزهای چهارشنبه تا جمعه این هفته، در تهران خواهد بود.

مارتین نسیرکی، سخنگوی بان گی مون گفت: «دبیرکل سازمان ملل هیچ برنامه ای  برای چنین دیدار هایی (بازبینی از تاسیسات اتمی) یا چیزهایی مانند آن ندارد و فقط برای اجلاس آن جا خواهد بود.»

به گزارش رادیو فردا سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: البته اگر مقامات ایران به دیگران این اجازه دیدار را بدهند که می تواند دستکم بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی باشند، ما از چنین همکاری هایی استقبال می کنیم. هرچند نیاز برای بازرسی بر اساس برنامه ای است که آژانس دنبال می کند و شاید به این تاسیسات دسترسی کافی داشته باشد.

وی افزود: دبیرکل سازمان ملل در جریان سفر خود به ایران با مقامات عالی رتبه از جمله رهبری جمهوری اسلامی ایران قرار است دیدار کند و نگرانی های جهانی از مسئله اتمی، نقض حقوق بشر، تروریسم و اسرائیل را با مقامات ایرانی در میان خواهد گذاشت.

محمدمهدی آخوندزاده، معاون بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه ششم شهریور گفته بود «در صورت صلاح دید مسئولان ایران، این کشور آمادگی دارد تا زمینه بازدید دیپلمات های کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از سایت نظامی پارچین را فراهم کند.»

وی همچنین گفته بود: «در صورت صلاحدید مسئولان جمهوری اسلامی ایران امکان بازدید دبیر کل سازمان ملل از مراکز هسته‌ای ایران نیز وجود خواهد داشت.»

در حالی ایران از پیشنهاد بازدید از سایت نظامی پارچین خبر داده که سه روز پیش از این در جریان مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین با  در خواست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدیداز این سایت مخالفت کرد.

مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز جمعه سوم شهریورماه در وین بدون دستیابی به توافقی پایان یافت و هرمان ناکارتس، رئیس هیات مذاکره‌کننده آژانس، نیز گفت که اختلافات بین ایران و آژانس همچنان پابرجاست.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان بازرسی از سایت نظامی پارچین در ایران است و اعلام کرده است که تصاویر ماهواره‌ای احتمال عملیات پاکسازی و خاک‌برداری در این منطقه را نشان می‌دهند و به همین دلیل باید در این زمینه تحقیق شود. ایران در مقابل می‌گوید پارچین نه سایت هسته‌ای، که سایت نظامی است، و هیچ کار پاکسازی‌ای نیز در آن صورت نگرفته است.

بیش از چهارصد فعال سیاسی و حقوق بشر ایرانی پیشتر از دبیرکل سازمان ملل خواسته بودند در سفر خود به ایران با میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد و نیز مهدی کروبی، از سران معترضان که هر سه در حصر خانگی به سر می برند، دیدار کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟