فرمانده سپاه: جنگ با اسرائیل نهایتا رخ خواهد داد

فرمانده سپاه: جنگ با اسرائیل نهایتا رخ خواهد داد

 

 

سردار جعفری فرمانده سپاه ایران می‌گوید در نهایت درگیری فیزیکی با اسرائیل اتفاق خواهد افتاد و تنها زمان و مکان آن معلوم نیست. در روزهای پیش وزیر دفاع ایران نیز از آمادگی ایران برای “نبرد بزرگ” خبر داده بود.

 

 

به گزارش دویچه وله فارسی، سردار محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران گفته است دشمنی اسرائیل با اسلام و انقلاب جدی است و در نهایت این دشمنی‌ها به درگيری فيزيكي ختم می‌‌شود. به گفته سردار جعفری ماهیت جنگ با اسرائیل بسيار متفاوت با جنگ ۸ ساله ایران و عراق خواهد بود.

فرمانده سپاه پاسداران روز شنبه ۱ مهر در جمع خبرنگاران تهدیدات اسرائیل را جدی خواند. وی گفت که جنگ رخ خواهد داد و تنها زمان و مکان این جنگ معلوم نیست.

فرمانده سپاه ایران با بیان این‌که “کسی جرات حمله گسترده زمینی به ایران را ندارد” بلافاصله ادامه داد: «انقلاب اسلامی مرز ندارد و در صورتی که اسرائیل جنگ را شروع کند همان‌جا نقطه نابودی و اتمام ماجرای آن‌ها خواهد بود.»

سخنان فرمانده سپاه پاسداران سه روز پس از آن صورت می‌گیرد که احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلام کرد ایران خود را برای “یک نبرد بزرگ” آماده کرده است. به گزارش فارس، احمد وحیدی ۲۹ شهریور گفته بود: «امروز آماده چنان دفاع مقتدرانه‌ای هستیم که دشمن را در خانه خودش منکوب می‌کنیم.»

 

 

پیش‌بینی جنگ ۳۰ روزه میان ایران و اسرائیل

 

اظهارات وزیر دفاع ایران شبیه به اظهارات وزیر دفاع مدنی اسرائیل است که روز چهارشنبه ۱۵ اوت در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی معاریو با بیان این‌که “کشورش برای جنگ با ایران آماده می‌شود”، پیش‌بینی کرده بود: «این‌ جنگ احتمالا ۳۰ روز طول خواهد کشید و تخمین می‌زنند که در آن ۵۰۰ اسرائیلی کشته شوند.»

 

احمد وحیدی وزیر دفاع: ایران خود را برای نبرد برزگ آماده کرده استاحمد وحیدی وزیر دفاع: ایران خود را برای نبرد برزگ آماده کرده است

 

ویلنای همچنین تاکید کرده بود اسرائیل احتمال می‌دهد که در صورت آغاز جنگ، به تحریک ایران موشک‌هایی از سوی حزب‌الله لبنان یا منطقه‌ تحت کنترل حماس در فلسطین به‌سوی اسرائيل پرتاب شود. او‌ اعلام کرد که  نیروهای نظامی اسرائیل برای همه‌ی این احتمالات آماده هستند.

تنش لفظی ایران و اسرائیل در یک‌سال گذشته درباره بی‌نتیجه بودن مذاکرات اتمی و حمله پیشگیرانه نظامی به تاسیسات اتمی ایران بالا گرفته است. گفته می‌شود بنیامین نتانیاهو و اهود باراک، نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائيل با حمله‌ تکروانه‌ اسرائيل به تاسیسات اتمی ایران موافق و شماری از مقامات بلندپایه‌ی نظامی اسرائيل با این اقدام مخالف‌اند.

روزنامه‌های اسرائيلی نوشته‌اند که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر و اهود باراک وزیر دفاع اسرائيل طرح حمله به  مراکز هسته‌ای ایران را تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در دست بررسی دارند. انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر برگزار می‌شود. بسیاری از شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی چپ اسرائيل اما تهدیدهای نخست‌وزیر و وزیر دفاع اسرائيل را مورد انتقاد شدید قرار داده‌اند.

 

مانور مین‌روبی در خلیج‌فارس، مانور مین‌ریزی در دریای خزر

 

در روزهای اخیر مقامات جمهوری اسلامی درباره جنگ احتمالی با اسرائیل بیش از پیش اظهار نظر می‌کنند. سردار جعفری فرمانده سپاه پاسداران روز یک‌شنبه ۲۶ شهریور نیز با اذعان به حضور اعضای “نیروی قدس” در سوریه در کنفرانس خبری به اسرائیل درباره حمله به ایران هشدار داده بود. او به احتمال جنگ در خليج فارس اشاره کرده و گفت، در صورت چنین حمله‌ای، امنیت تنگه هرمز و صدور انرژی “دچار خدشه و مشکل” خواهد شد.

در هفته‌های گذشته دو مانور دریایی در خلیج ‌فارس و دریای خزر برگزار شد. در حالی‌که آمریکا و برخی متحدانش رزمایشی به منظور مین‌روبی در خلیج‌فارس برگزار کردند، نیروی دریایی ایران با حضور آیت‌الله خامنه‌ای در دریای خزر مانوری برای مین‌ریزی را به نمایش گذاشت.

ناظران از فعل و انفعالات عظیم نیروی دریایی آمریکا و متحدانش در خلیج فارس خبر می‌دهند که در ارتباط با تنش‌های احتمالی با ایران تلقی می‌شود. بنا به گفته فرماندهان نظامی آمریکا مانور موسوم به IMCMEX-12 شامل پاک‌سازی مین‌هایی می‌شود که توسط یک دشمن فرضی برای سد کردن رفت و آمد کشتی‌ها کارسازی شده‌اند. کشورهای عربی، بویژه عربستان سعودی همراه با بریتانیا و فرانسه در این مانور شرکت دارند. این مانور نظامی تا پایان ماه جاری میلادی ادامه خواهد یافت.

مقامات ایرانی تا کنون بارها گفته‌اند که در صورت لزوم تنگه هرمز را مسدود خواهند کرد. در مقابل آمریکا اعلام کرده است که بستن تنگه هرمز “خط قرمز” این کشور به شمار می‌آید و از انجام هیچ اقدامی برای باز نگاه‌داشتن این آب‌راه بین‌المللی فروگذار نخواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و از حامیان جنگ علیه ایران، اخیرا از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواست تا «خط قرمزی» برای ایران ترسیم کند که در صورت عبور از آن با حمله نظامی روبرو خواهد شد. اما باراک اوباما که هم  اکنون سرگرم رقابت‌های انتخاباتی است گفته استدر حال حاضر  برای ایران نه خط قرمزی خواهد کشید، نه ضرب‌الاجلی تعیین خواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *