مطهری: احمدی‌نژاد دوبار درخواست رفع حصر موسوی و کروبی کرده‌بود

مطهری: احمدی‌نژاد دوبار درخواست رفع حصر موسوی و کروبی کرده‌بود

 

علی مطهری،‌ نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با یک هفته نامه از مواضع اخیر محمود احمدی نژاد پیرامون آزادی بیان و مطبوعات دفاع کرد و در ضمن گفت که رییس جمهور ایران دو بار درخواست رفع حصر کروبی و موسوی داده بود.

طبق گزارش رادیو فردا آقای مطهری در گفت‌وگو با هفته‌نامه «نگاه پنجشنبه» که روز پنجشنبه، سیزدهم مهرماه، منتشر شد گفته است: براساس شنیده‌هایش از منابع موثق «آقای احمدی‌نژاد دو بار درخواست رفع حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی را کرده است.»

این نماینده مجلس،‌ بخشی از فضای امنیتی حاکم بر ایران پس از سال ۸۸ را محصول عملکرد نیروهایی «خارج از اراده و اختیار دولت» دانست.

با این حال علی مطهری،‌ رییس جمهوری اسلامی ایران را از آنجا که رییس شورای عالی امنیت ملی است، مسوول این وضعیت خواند.

وی در این گفت و گو که در شماره روز یکشنبه روزنامه «اعتماد» بازنشر شده است، ‌از مواضع اخیر محمود احمدی نژاد در تازه ترین نشست مطبوعاتی‌اش،‌ درباره آزادی بیان و مطبوعات دفاع کرد.

محمود احمدی نژاد،‌ در نشست خبری خود که روز سه شنبه- یازدهم مهرماه- برگزار شد،‌ با انتقاد از توقیف روزنامه «شرق» و بازداشت علی اکبر جوانفکر، ‌مشاور مطبوعاتی خود،‌ تاکید کرده بود که «مشی دولت در هفت سال گذشته روشن است و دولت حداکثر آزادی ممکن را داشته است و در واقع ما آزادی نزدیک به مطلق برقرار کرده‌ایم. نظر من در این باره نیز مشخص است و به نظرم کار وزیر ارشاد قطعاً اشتباه بوده است.»

علی مطهری،‌ در گفت و گو با هفته نامه «نگاه پنجشنبه» در مجموع فضای آزادی بیان در دولت دهم را به خوبی شرایط در دولت نهم ندانست و گفت: «البته ممکن است که بعد از بحران سال ۸۸ همه اختیارات درباره این موضوع، در دست دولت نبوده باشد و نهادهای دیگر هم در این زمینه نقش دارند و چه بسا در مواردی دولت هم با آنها همسو نباشد.»

این نماینده اصولگرای مجلس که از منتقدان دولت به شمار می‌آید،‌ در عین حال که سخنان محمود احمدی‌نژاد در دفاع از حقوق مردم را «حرف‌های خوب» توصیف کرد،‌ اما انتقاد کرد که محمود احمدی‌نژاد این سخنان را زمانی بر زبان رانده که «اطرافیان و دوستان خودشان تحت فشار قرار گرفتند، حکم بازداشت آقای جوانفکر صادر شد و بازجویی شد و الان هم که محکوم و بازداشت شده است.»

آقای مطهری موضع‌گیری محمود احمدی‌نژاد در دفاع از آزادی بیان و مطبوعات و دقاع از حقوق مردم را «دیرهنگام» و «غیرقابل باور» خواند و گفت: «چون بعد از فشار قضایی بر دوستان‌شان این نکته را طرح کرد، خیلی قابل باور نیست. اگر ایشان در اوج بحران ۸۸، گاهی هم از حقوق زندانیان سیاسی و معترضان دفاع می‌کرد، این حرف‌شان امروز خیلی قابل باورتر بود.»

علی اکبر جوانفکر،‌ مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد، عصر چهارشنبه – پنجم مهرماه- هم‌زمان با سخنرانی رییس دولت در سازمان ملل، بازداشت شد.

دادگاه کیفری استان تهران در ۲۵ آبان ماه پارسال، علی اکبرجوانفکر، سرپرست موسسه فرهنگی،‌ مطبوعاتی ایران و مدیرعامل خبرگزاری ایران، را به تحمل شش ماه حبس تعزیری به اتهام «نشر مطالب خلاف موازین اسلامی» و شش ماه حبس تعزیری دیگر به اتهام «انتشار مطالب خلاف عفت عمومی» محکوم کرده بود.

علی مطهری حکم قضایی مشاور مطبوعاتی رییس دولت را «سختگیرانه و تا حدی مخالف آزادی بیان» توصیف کرد.

در ادامه این گفت وگو،‌ آقای مطهری از ادامه ورود نظامیان به عرصه سیاسی انتقاد کرد و گفت: «سخن صریح امام خمینی است که نیروهای نظامی نباید در امور سیاسی دخالت کنند، با این حال همین چند روز پیش از آقای جعفری، فرمانده سپاه پرسیده بودند که آیا اصلاح‌طلب‌ها می‌توانند در انتخابات شرکت کنند؟ ایشان پاسخ داده بود که اگر چنین و چنان باشد، می‌توانند. در حالی که ایشان اصلا باید بگوید این موضوع به من ارتباطی ندارد.»

این نماینده اصولگرای منتقد دولت تاکید کرد که نظامیان «نباید وارد سیاست شوند. نباید وارد حوزه اقتصاد شوند» و این موارد را «فسادآور» و «موجب تفرقه در نیروهای نظامی» دانست.

پیش تر نیز آقای مطهری در اردیبشت ماه سال ۹۱،‌ در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس،‌ سپاه را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸،‌ متهم کرده بود.

آقای مطهری در عین حال از مواضع دولت و در راس آنها رییس دولت پیرامون مساله حجاب انتقاد کرده و در گفت و گو با هفته نامه «نگاه پنجشنبه» اظهار داشت: «دولت هیچ وقت نباید به مساله حجاب دهن‌کجی کند. ولی متاسفانه مشکل ما در دولت فعلی این است که رییس‌جمهور می‌آید توی تلویزیون می‌گوید ما اصلا اعتقادی به این نظارت‌ها نداریم و اصلا این مسائل به ما ربطی ندارد و صرفا باید کار فرهنگی کرد.»

به گفته این نماینده مجلس «برخوردهایی از این دست، رعایت حجاب را سست می‌کند.»

علی مطهری پیش از این نیز بارها نسبت به وضعیت فضای فرهنگی و به ویژه مساله حجاب در ایران و عملکرد دولت در این حوزه انتقاد کرده بود.

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟