اعتصاب ۴۰۰ کارگر در تبریز وارد هفته سوم شد

اعتصاب ۴۰۰ کارگر در تبریز وارد هفته سوم شد

اعتصاب ۴۰۰ کارگر کارخانه “بنیان دیزل” تبریز وارد بیستمین روز شده است.

 

به گزارش تارنمای کلمه، این کارگران در اعتراض به “انتقال اجباری” به کارخانه‌ها و کارگاه‌ها در سایر شهرهای استان آذربایجان شرقی دست به اعتصاب زده‌اند.

 

محمدرضا زنوزی مطلق، مدیرعامل و مالک کارخانه بنیان دیزل تبریز گفته است: “کسانی که داوطلبانه منتقل نشوند اخراج و به محض اتمام قراداد بیکارخواهند شد.”

 

به گفته کارگران، “این کارخانه مشکلی در تولید ندارد و مشکلات به‌وجود آمده ناشی از تعمد مدیریت برای به بحران کشاندن وضعیت کارخانه است. کارگران معتقدند که هدف مدیر عامل کارخانه تغییر کاربری و فروش زمین کارخانه است”.

 

شرکت بنیان دیزل با بیش از ۴۰ سال تجربه در زمینه تولید موتورهای دیزلی یکی از نخستین تولیدکنندگان این نوع موتور‌ها در ایران به شمار می‌رود و در کنار تولید و مونتاژ موتورهای دیزلی از سال ۷۶ برای سایر شرکت‌های موتورساز کشور نیز خدمات ارائه می‌کند.

این شرکت در سال ۱۳۴۸ تحت لیسانس شرکت درمن انگلستان و با هدف مونتاژ این نوع موتور‌ها تاسیس شد و فعالیت خود را از سال ۱۳۵۰ آغاز کرد و در سال ۵۵ نیز طی قراردادی با شرکت ولوو سوئد، خط مونتاژ و تست این موتورها را برای نصب در کامیون‌های تولیدی شرکت زامیاد راه‌اندازی کرد.

 

شرکت بنیان دیزل در بهمن سال ۸۶ از طریق بورس اوراق بهادار توسط سرمایه گذاری فولادگس‌تر کوثر خریداری شد.

 

کلمه نوشته است: “محمدرضا زنوزی مطلق، مدیرعامل و مالک فولاد گستر کوثر است که به‌واسطه اتهامات مالی و بدهی به بانک‌ها تاکنون چندین‌بار بازداشت شده بود و در تیرماه گذشته نیز سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود، ضمن تأیید خبر بازداشت زنوزی علت بازداشتش را مسائل مالی اعلام کرده بود.”

 

وی چندی پیش با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. فولاد گستر تبریز، بانک گردشگری، هواپیمایی آتا، کارخانه بنیان دیزل، فولاد بناب، فولاد سهند، ایران خودرو تبریز، درپاد، گروه صنعتی یاقوت صنعت و شرکت بازرگانی شاهین از جمله مجموعه‌های صنعتی و اقتصادی بودند که زنوزی مالک یا سهامدار آن‌هاست.

دیدگاه شما چیست؟