انتخابات پارلمانی زودرس در اسرائیل سوم بهمن برگزار می شود

انتخابات پارلمانی زودرس در اسرائیل سوم بهمن برگزار می شود

 

 

 

دولت اسرائیل یکشنبه اعلام کرد که روز سوم بهمن ماه، بیست و دوم ژانویه، را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی زودتر از موعد مقرر تعیین کرده است. انتظار می رود که مجلس اسرائیل دوشنبه بیست و چهارم مهر رسماً انحلال این دوره خود را اعلام کند.

 

 

 

 

 
گزارش ها حاکی است که بحث و جدل های انتخاباتی میان نیروها و احزابی که تا به امروز زیر چتر هم پیمانی دولت بنیامین نتانیاهو بوده اند شدت گرفته است و از دیگر سو گریز چهره هایی مهم از احزابی که کمتر شانس دارند، به سوی حزب حاکم لیکود به یک اپیدمی مبدل می شود.

رادیو فردا گزارش داد، دولت اسرائیل روز یکشنبه در نشست هفتگی خود تاریخی را که آقای نتانیاهو از چند روز پیش برای روز برگزاری انتخابات زودهنگام کنست در نظر گرفته بود، تصویب کرد.

نخست وزیر اسرائیل هفته گذشته پس از آنکه پی برد نمی تواند لایحه بودجه سال ۲۰۱۳ را بر اساس اصول مورد نظر خود به تصویب احزاب هم پیمان با دولتش در رای گیری کنست برساند و پس از آنکه اختلافات میان نتانیاهو با اهود باراک وزیر دفاع بر سر پرونده هسته ای ایران شدت گرفت، اعلام کرد که به عمر دولت خود پایان می دهد و خواهان برگزاری انتخابات زودتر از موعد است.

دولت نتانیاهو می توانست تا اکتبر سال ۲۰۱۳ عمری حدوداً پنج ساله داشته باشد. اما نتانیاهو خود کوتاه کردن نفس این دولت را با امید تشکیل دولتی قوی تر، ترجیح داد.

کنست اسرائیل از مدتی پیش فضای انتخاباتی را حس می کرد و لذا رئوبن ریبلین رییس مجلس از هفته ها قبل گفته بود که زمینه برای انحلال دوره کنونی کنست آماده است.

انتظار می رود که مجلس اسرائیل دوشنبه بیست و چهارم مهر رسماً انحلال این دوره خود را اعلام کند.

در حالی که نظرسنجی ها همچنان برتری حزب حاکم لیکود به رهبری نتانیاهو و فروپاشی جدی حزب کادیما را نشان می دهد، بسیاری از چهره های کادیما برای حفظ جایگاه سیاسی خود، از این حزب روی می گردانند.

یکی از تازه ترین جدایی های پرسر و صدا از کادیما که برای این حزب شرمندگی ایجاد کرده است، گریز آقای آوی دیختر است که هر چند از اعضای حزب کادیما بود، اما به تازگی از سوی نتانیاهو به عنوان وزیر امور پشت جبهه و دفاع شهروندی منصوب شده بود.

آقای دیختر یکشنبه بیست و سوم مهر در نشست دولت خطاب به نتانیاهو گفت برای همیشه از کادیما جدا شده و درخواست می کنم که به حزب لیکود بپیوندم.

آقای دیختر که پیشتر رییس شباک، تشکیلات امنیت داخلی اسرائیل، بوده است، تنها سیاستمداری نیست که از آینده حزبی خود نظر به نظرسنجی های دلسرد کننده برای حزب کادیما، نگران شده است.

پیش از او نیز آقای تساخی هانگبی از چهره های بارز کادیما از این حزب جدا شد و به دامان حزبی که خاستگاه سیاسی او بود؛ لیکود، بازگشت.

بسیاری از نیروهای مهم کادیما یکشنبه در رسانه های اسرائیل تأکید کردند که از شائول موفاز می خواهند که خود داوطلبانه از رهبری این حزب کناره گیری کند تا بخت حزب تقویت شود.

نظرسنجی ها می گوید اگر خانم تسیپی لیونی رهبر پیشین کادیما و وزیر خارجه سابق اسرائیل یا اگر اهود اولمرت نخست وزیر پیشین، رهبری کادیما را بدست بگیرند، اقبال افکار عمومی اسرائیل از این حزب بیشتر خواهد شد.

بازگشت آقای اولمرت به صحنه سیاسی پس از پیروزی ماه گذشته او در پرونده اتهام فساد مالی بود. اما فرمانده کل پلیس اسرائیل یکشنبه گفت دادگاه تجدید نظر باید پرونده اولمرت را دوباره بررسی کند؛ این فرمانده کل از تبرئه آقای اولمرت بشدت ناخشنود است.

شائول موفاز سیاستمدار زاده تهران سال گذشته در انتخابات درون حزبی به رهبری کادیما رسید و خانم لیونی را شکست داد اما زیگزاگ های سیاسی او و نبود ابتکارهای مهم موجب شده که نیروهای اصلی کادیما نیز از وی رویگردان شوند و او را رهبری ضعیف بدانند.

پیوستن چهار هفته ای موفاز در تابستان گذشته به دولت نتانیاهو، ضربه جدی به کادیما و شخص موفاز در افکار عمومی وارد کرد.

در این میان، اقبال افکار عمومی از حزب تازه تأسیس اهود باراک وزیر دفاع کنونی نیز بسیار ضعیف است و ارزیابی می شود که حتی خود او نتواند یک کرسی برای ورود به دوره بعدی کنست داشته کسب کند.

در این شرایط حزب کارگر که باراک تمایلی به رهبری در آن نداشت، از زمانی که زیر رهبری خانم شلی یخیموویچ یک روزنامه نگار کارکشته رادیو اسرائیل قرار گرفته است، با بخت بلندتری در افکار عمومی اسرائیل روبرو می شود.

نظرسنجی های منتشره در روز جمعه گذشته نشان می دهد که حزب کارگر می تواند به دستکم بیست کرسی دست یابد و حزب جدیدی که یک روزنامه نگار محبوب وجذاب به نام یائیر لاپید با شعار مخالفت با نفوذ مذهبیون افراطی در ساختار کشور، با نام «راه آینده» به تازگی برپا کرده است، ممکن است سیزده کرسی بدست آورد.

نظرسنجی ها می  گوید که لیکود دستکم  با کسب ۲۹ کرسی از ۱۲۰ کرسی مجلس، می تواند حزب تشکیل دهنده دولت ائتلافی بعدی باشد و برخی رخدادهای غیرمنتظره تا آن زمان نیز ممکن است که جایگاه این حزب را تقویت کند.

و در همین حال که شواهد برای حزب لیکود دلگرم کننده است و نتانیاهو خود را با اطمینان نخست زویر بعدی می داند، از هم اینک رقابت ها برای بدست گرفتن پست های مهم در دولت بعدی، بویژه بر سر وزارت دفاع، جدی می شود.

ژنرال ذخیره موشه یعلون که عضو حزب لیکود است شنبه به سختی به اهود باراک تاخت و گفت باراک بخاطر حفظ جایگاه سیاسی خود، حتی از پرونده هسته ای ایران «سوء استفاده» کرد و در سفر به آمریکا تلاش کرد تا خود را در چشم مقامات آمریکا به عنوان تنها رهبر اسرائیلی به تصویر بکشد که مایل است راهکار مقابله با مسئله هسته ای ایران ضمن همکاری با آمریکا فیصله یابد.

به گزارش «وای.نت»، موشه یعلون در سخنرانی شنبه خود گفت یک مسئله ملی و امنیتی مهم نیز از سوی باراک بخاطر منافع شخصی و حزبی او، مورد سوء استفاده بوده است.

برخی ناظران می گویند که ژنرال یعلون که در دولت کنونی وزیر راهبردی بوده است و از راهکارهای دیپلماتیک برای حل معضل هسته ای ایران حمایت می کرد و مخالف راهکار نظامی در برابر ایران بود، خود را شایسته احراز پست وزارت دفاع در دولت بعدی می داند.

انتخابات اسرائیل در روزی برگزار خواهد شد که دو روز پیش از آن، در اول بهمن، بیستم ژانویه، رییس جمهوری جدید آمریکا کار خود را با ادای سوگند آغاز می کند.

برخی ناظران می گویند که نتانیاهو امیدوار است که میت رامنی نامزد حزب جمهوریخواه که دوستی دهها ساله بین آنها برقرار است، رییس جمهوری بعدی آمریکا باشد زیرا می تواند با وی همآهنگی بیشتری بویژه در ارتباط با برنامه هسته ای ایران داشته باشد و از روی سردی که اوباما در سالهای اخیر به نتانیاهو نشان می داد، رهایی یابد.

دوو زاکهایم، مشاور یهودی میت رامنی در امور خارجی، چند روز پیش در واشینگتن گفت «تنها با انتخاب میت رامنی، آمریکا دوباره اعتماد اسرائیل را که در سالهای ریاست جمهوری باراک اوباما مخدوش شده بود، بدست خواهد آورد و از این طریق، احتمال حمله نظامی یکجانبه اسرائیل به ایران کاسته خواهد شد».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟