مرگ مشکوک مسئول حمله به سفارت ایران در زندان

ماجد الماجد، فرمانده گروه شبه نظامی عبدالله عزام، که مسئوليت حمله به سفارت ايران در بیروت پایتخت لبنان را بر عهده گرفته بود، روز شنبه در بازداشت جان باخت. رسانه‌ها روز گذشته از وخامت حال او خبر داده بودند.
BBC7CA17-FCB0-4CE2-B463-B3B9B4CAD4B0_w640_r1_s_cx0_cy8_cw0
به گزارش خبرگزاری رويترز به نقل از منابع امنيتی لبنان، ماجد که در يک بيمارستان نظامی بازداشت و بستری بود، روز شنبه چهارم ژانويه، ۱۴ دی، درگذشته است.
هنوز دليل مرگ اين فرمانده گروه عبدالله عزام مرتبط با القاعده که مليت سعودی داشت اعلام نشده، اما او بر اساس گزارش‌ها از نارسايی کليه رنج می‌برد و از روز جمعه به کما رفته بود.
در حالی که مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی هنوز به خبر مرگ ماجد الماجد واکنش نشان نداده‌اند، خبرگزاری‌های فارس و مهر با «مشکوک» دانستن مرگ او، از آقای ماجد به عنوان «جعبه سياه عربستان در لبنان» نام برده‌اند.
رسانه‌های نزديک به نهادهای امنيتی جمهوری اسلامی و تعدادی از نمايندگان مجلس شورای اسلامی، عربستان سعودی و بندر بن سلطان، رئيس بانفوذ دستگاه جاسوسی اين کشور، را متهم به سازماندهی حمله به سفارت ايران در بيروت کرده‌اند.
در مقابل دولت پادشاهی سعودی اين اتهام را رد کرده و حمله به سفارت جمهوری اسلامی در بيروت را محکوم کرده بود.
انفجار دو موتورسيکلت و خودروی بمب‌گذاری شده در نزديکی سفارت جمهوری اسلامی در جنوب بيروت، پايتخت لبنان، حداقل ۲۳ کشته بر جای گذاشت. در اين انفجارها که ۲۸ آبان رخ داد، ابراهيم انصاری، رايزن فرهنگی ايران، و تعدادی از محافظان مسلح سفارت نيز کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.
به دنبال اين اتفاقات، گردان عبدالله عزام به رهبری ماجد الماجد مسئوليت اين انفجارها را بر عهده گرفت و اعلام کرد که اين عمليات را به تلافی حمايت جمهوری اسلامی از دولت بشار اسد در سوريه طراحی کرده است.

اما منصور حقيقت‌پور، عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس، گفته بود «تمامی نگاه‌ها به عنوان متهم اصلی به سمت عربستان است» و شواهدی وجود دارد که حکايت از نقش آنها در اين رويداد تروريستی دارد.

رسانه‌های لبنان روز سه‌شنبه، دهم دی، گزارش دادند که نيروهای اطلاعاتی این کشور موفق شدند ماجد الماجد را دستگير کنند. بر اساس اين گزارش‌ها، او يک هفته پيش از آن در بيروت دستگير شده بود.
به دنبال دستگيری ماجد الماجد، جمهوری اسلامی به طور رسمی خواستار مشارکت در بازجويی او شده و وزير امور خارجه لبنان اين مسئله را «حق طبيعی» جمهوری اسلامی دانسته بود. اما رسانه‌های سعودی گزارش دادند که دولت اين کشور با اين امر مخالف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *