مرگ مشکوک مسئول حمله به سفارت ایران در زندان

ماجد الماجد، فرمانده گروه شبه نظامی عبدالله عزام، که مسئولیت حمله به سفارت ایران در بیروت پایتخت لبنان را بر عهده گرفته بود، روز شنبه در بازداشت جان باخت. رسانه‌ها روز گذشته از وخامت حال او خبر داده بودند.
BBC7CA17-FCB0-4CE2-B463-B3B9B4CAD4B0_w640_r1_s_cx0_cy8_cw0
به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی لبنان، ماجد که در یک بیمارستان نظامی بازداشت و بستری بود، روز شنبه چهارم ژانویه، ۱۴ دی، درگذشته است.
هنوز دلیل مرگ این فرمانده گروه عبدالله عزام مرتبط با القاعده که ملیت سعودی داشت اعلام نشده، اما او بر اساس گزارش‌ها از نارسایی کلیه رنج می‌برد و از روز جمعه به کما رفته بود.
در حالی که مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی هنوز به خبر مرگ ماجد الماجد واکنش نشان نداده‌اند، خبرگزاری‌های فارس و مهر با «مشکوک» دانستن مرگ او، از آقای ماجد به عنوان «جعبه سیاه عربستان در لبنان» نام برده‌اند.
رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، عربستان سعودی و بندر بن سلطان، رئیس بانفوذ دستگاه جاسوسی این کشور، را متهم به سازماندهی حمله به سفارت ایران در بیروت کرده‌اند.
در مقابل دولت پادشاهی سعودی این اتهام را رد کرده و حمله به سفارت جمهوری اسلامی در بیروت را محکوم کرده بود.
انفجار دو موتورسیکلت و خودروی بمب‌گذاری شده در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی در جنوب بیروت، پایتخت لبنان، حداقل ۲۳ کشته بر جای گذاشت. در این انفجارها که ۲۸ آبان رخ داد، ابراهیم انصاری، رایزن فرهنگی ایران، و تعدادی از محافظان مسلح سفارت نیز کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.
به دنبال این اتفاقات، گردان عبدالله عزام به رهبری ماجد الماجد مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفت و اعلام کرد که این عملیات را به تلافی حمایت جمهوری اسلامی از دولت بشار اسد در سوریه طراحی کرده است.

اما منصور حقیقت‌پور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفته بود «تمامی نگاه‌ها به عنوان متهم اصلی به سمت عربستان است» و شواهدی وجود دارد که حکایت از نقش آنها در این رویداد تروریستی دارد.

رسانه‌های لبنان روز سه‌شنبه، دهم دی، گزارش دادند که نیروهای اطلاعاتی این کشور موفق شدند ماجد الماجد را دستگیر کنند. بر اساس این گزارش‌ها، او یک هفته پیش از آن در بیروت دستگیر شده بود.
به دنبال دستگیری ماجد الماجد، جمهوری اسلامی به طور رسمی خواستار مشارکت در بازجویی او شده و وزیر امور خارجه لبنان این مسئله را «حق طبیعی» جمهوری اسلامی دانسته بود. اما رسانه‌های سعودی گزارش دادند که دولت این کشور با این امر مخالف است.

دیدگاه شما چیست؟