۶۰۰ مامور پلیس ترکیه برکنار و جابجا شدند

 

زنجیره‌ای از ماموران پلیس ترکیه در واکنش به رسوایی فساد مالی این کشور معزول شده‌اند. در میان ۳۵۰ پلیس برکنار شده در استانبول و آنکارا ۸۰ مامور ارشد وجود دارند. اردوغان پلیس را متهم به اهمال در اطلاع‌رسانی به دولت می‌کند.

 

0,,17341997_303,00

 

به دستور نخست وزیر ترکیه، رجب طیب اردوغان، در نیمه‌شب سه‌شنبه (۷ ژانویه/۱۷ دی) ۳۵۰ پلیس استانبول و آنکارا از کار برکنار شدند. بسیاری از ماموران برکنارشده، در مناصب سرپرستی بوده‌اند.

دستکم ۸۰ نفر از این ماموران، رؤسای دوایر مربوط به جرایم مالی در آنکارا هستند. آنها متهم به عدم انجام وظیفه خود هستند که مبارزه با قاچاق و جرایم سازمان‌یافته است.

در سایر شهرهای ترکیه نیز ۲۵۰ پلیس دیگر به دستور اردوغان منفصل خدمت یا به کار دیگری گمارده شده‌اند.
اردوغان تاکنون صدها تن از ماموران پلیس ترکیه را در چارچوب جنجال فساد برکنار کرده است. او اداره پلیس را متهم می‌کند که دولت را به موقع در جریان موضوع و دستگیری‌ها قرار نداده است.

افشای فساد مالی و پولشویی گسترده در ترکیه در ماه دسامبر، ارکان دولت محافظه‌کار اردوغان را به لرزه انداخت. دستگاه قضایی ترکیه در نخستین واکنش‌ها، گروهی را دستگیر کرد که شماری از چهره‌های سیاسی و اقتصادی نزدیک به اردوغان نیز در میان آنها هستند.

برای فرزندان سه وزیر کابینه اردوغان نیز پرونده‌ای گشوده شد. کار در ادامه به ترمیم کابینه و تغییر ده وزیر کشید. دستگاه قضایی ترکیه می‌گوید برای ۲۵ نفر دیگر در این ماجرا تشکیل پرونده داده است. نکته قابل توجه است که پیش از افشای فساد مالی ماه گذشته نیز گزارش هایی مبنی بر وجو فساد در دولت اردوغان وجود داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *