آلودگی هوای تهران از مرز هشدار گذشت

سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران می‌گوید هوای تهران با افزایش ۱۰ واحدی ذرات معلق کمتر از۵/ ۲ میکرون، در سطح هشدار قرار دارد. معصومه ابتکار در این میان اعلام کرد که عرضه بنزین تولید پتروشیمی متوقف می‌شود.

 

images (7)

 
حشمت‌‌الله بسطامی، سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، هوای تهران را در شرایط هشدار خواند.
بسطامی تاکید کرده که شاخص ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون با ده واحد افزایش نسبت به روز یکشنبه (۲۰ بهمن) روی عدد ۱۵۵ ایستاده و به این ترتیب، هوای تهران از مرز هشدار عبور کرده است.
او کودکان، سالمندان و بیماران قلبی و ریوی ساکن تهران را از تردد غیرضروری در هوای آزاد و سایر افراد را از فعالیت شدید بدنی در فضای باز منع کرد.
هم‌زمان اعلام شد که میزان آلاینده‌های موجود در آسمان اراک نیز از مرز هشدار گذشته‌اند. امیر انصاری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی به خبرگزاری “ایرنا” گفته است: «میزان دی اکسید گوگرد در اراک به ۲۸۹ واحد رسیده که ۸ برابر حد مجاز است.»
بابک عشیرتی، رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی نیز عنوان کرده آلودگی هوا در روز یکشنبه (۲۰ بهمن) منجر به افزایش مراجعات اورژانسی با علایم تنفسی به بیمارستان‌های اراک شد.
عشرتی تاکید کرده که مراکز درمانی استان در شرایط هوای ناسالم به طور معمول با سه برابر مراجعات سرپایی و ۳۰ درصد بستری در بخش‌‌های تنفسی و قلب و عروق روبرو می‌شوند: «آلاینده دی‌اکسید گوگرد عوارض فوری و حاد در ریه و دستگاه تنفسی دارد و حساسیت، سوزش چشم، تحریک مخاط و تشدید آسم را در پی دارد.»
سهم عمده آلودگی هوا در شهرهای ایران، به بنزین غیراستاندارد تعلق دارد. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از از توزیع بنزین پاک در همه جایگاه‌های تهران در هفته آینده خبر داده است.
مصطفی کشکولی در گفت‌وگو با خبرگزاری “ایرنا” عنوان کرده که توزیع بنزین پاک در کلانشهر تهران به مرز ۸ میلیون لیتر در روز رسیده که حدود ۷۰ درصد مصرف کل پایتخت است. کشکولی گفته که عرضه بنزین مورد نیاز اراک و کرج نیز از نوع بنزین پاک خواهد بود.
عرضه بنزین تولیدی پتروشیمی متوقف می‌شود
معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست گفته که عرضه بنزین تولیدی پتروشیمی که آلودگی زیادی با خود دارد، به زودی متوقف می‌شود. ابتکار در نشست شورای اداری استان قزوین تاکید کرد: « این روش ناصواب متوقف می‌شود و بنزیم با کیفیت و استاندارد مورد نیاز کشور تامین و توزیع می‌شود.»
به تاکید ابتکار،عرضه کامل بنزین یورو ۴ درشهرهایی چون اراک که آلودگی حاد دارند، در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *