وزارت امور خارجه به دیدار اشتون با فعالان زن اعتراض کرد

دیدار کاترین اشتون با هفت تن از فعالان حقوق زنان و مادر ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس کشته‌شده در زندان، واکنش‌هایی را از سوی اصولگرایان برانگیخته است. این دیدار در روز هشتم مارس، روز جهانی زن در محل سفارت اتریش صورت گرفته است.

واکنش رسمی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به این دیدار از سوی سخنگوی این وزارتخانه اعلام شد. مرضیه افخم دیدار اشتون با فعالان زن را هماهنگ نشده اعلام کرد و اظهار داشت که در این زمینه به سفارت اتریش تذکر رسمی داده شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر سخنگوی وزارت امور خارجه، دیدار اشتون با مادر ستار بهشتی و نرگس محمدی را “متأثر از برخوردهای گزینشی سیاسی و دوگانه از مقوله حقوق بشر” دانست و گفت: «اینگونه اقدامات به افزایش سوءظن مردم کشورمان در قبال غرب منجر خواهد شد و به روابط ایران و اتحادیه اروپا کمکی نمی‌کند».

مرضیه افخم به دیدار وزیر امور خارجه ایران با فعالان مدنی و اساتید دانشگاه در سفر به سایر کشورها اشاره کرد اما آن را متفاوت با دیدار اخیر اشتون در تهران با فعالان زن دانست و این ملاقات را “مداخله در امور داخلی ایران” ارزیابی کرد.

کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی در گفت و گو با سایت “مشرق” اعلام کرد که وزیر اطلاعات برای ادای توضیح درباره دیدار اشتون با فعالان زن، به کمیسیون امنیت ملی فراخوانده شده است. وی البته توضیحات وزیر اطلاعات را قانع‌کننده ندانست چرا که به گفته او “جمهوری اسلامی از ابتدای ورود هیات پارلمانی باید بر روی برنامه‌ای که با هماهنگی وزارت امور خارجه ترتیب داده شده نظارت جدی داشته باشد و این نظارت را تا لحظه خروج ادامه بدهد تا دیدارها طبق برنامه انجام شود و ما شاهد چنین تحرکاتی از سوی نمایندگان غرب نباشیم”.

نماینده شهر مشهد اینگونه دیدارها را طراحی‌شده از قبل دانست و اظهار داشت: «غربی‌ها با دخالت‌های خود می‌خواهند فضایی را برای احیای مسائل فتنه به وجود بیاورند. باید جلوی هرگونه سهل‌انگاری در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی و امنیتی گرفته شود».

جواد جهانگیرزاده عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز به مشرق گفت: «اینکه هر کشور خارجی در داخل خاک کشور ما با مجرمان امنیتی دیدار کند نه برای غربی‌ها مناسب است و نه برای جمهوری اسلامی ایران».

 

download (11)

 

این نماینده مجلس البته تاکید کرد که “جمهوری اسلامی ایران اینقدر با ثبات شده که چنین اقداماتی از سوی غرب هیچ خلل و مشکلی در مسائل سیاسی ایران وارد نمی کند اما تکرار چنین اقداماتی از سوی غرب ما را نسبت به نیت‌ها و اهداف پنهان آنها بیشتر آگاه می‌کند”.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح نیز به کاترین اشتون پیشنهاد کرد در فکر برطرف کردن مشکلات حقوق زنان در اتحادیه اروپا باشد. به گزارش خبرگزاری فارس، سردار جزایری ملاقات اشتون به فعالان زن را ” نقض قوانین دیپلماسی و مقدمه‌سازی برای دخالت‌های بعدی” دانست و تصریح کرد: «تحت هیچ بهانه‌ای اجازه دخالت غرب در امور داخلی ایران را نمی‌دهیم و مسئولین مربوط باید مراقبت کنند که طرف‌های مذاکره کننده از محدوده‌های تعیین شده عبور نکنند».

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه رسمی خود با اشاره به دیدارش با فعالان زن در تهران نوشت: «کسی نباید از اینکه در سفر من به تهران تمرکز زیادی بر موضوع حقوق بشر بود، تعجب کند. من با فعالین زن در روز بین‌المللی زن دیدار کرده و درباره وضعیت زنان و نیز برخی از کارهایی که این زنان، از روزنامه‌نگارها گرفته تا پناهندگان افغان و افرادی که در جامعه مدنی فعالیت می‌کنند، در آنها دخیل هستند و نیز اهمیت جامعه مدنی، سخن گفتم».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *