جان کری: ساختار تحریم‌ها عوض نشده است

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه، ۲۲ اسفند در کمیته تخصیص بودجه سنا حاضر شد تا به نگرانی سناتورها پیرامون بهره‌مندی جمهوری اسلامی از تعلیق تحریم‌ها پاسخ دهد.
جان کری تاکید کرد که دولت اوباما به دقت در حال سنجش جدیت و اراده دولت روحانی در مذاکرات اتمی است. او گفت: «ما باور داریم که در مسیر درستی قرار گرفته‌ایم اما نمی‌توانم بگویم که در نهایت چه می‌شود.»

 

0,,16548437_303,00
او در ادامه تاکید کرد که جمهوری اسلامی تصمیمات بس دشواری در پیش رو دارند تا جامعه جهانی را نسبت به صلح‌آمیز بودن طرح‌های اتمی خود متقاعد سازند.
وزیر خارجه آمریکا انتقاد برخی سناتورها به دولت اوباما را رد کرد که می‌گویند، تعلیق تحریم‌ها موجب بازشدن راه کمک مالی جمهوری اسلامی به حزب‌الله و حضور شبه‌نظامیان این گروه در سوریه می‌شود.
کری افزود که دولت آمریکا با شرکای خود در سراسر دنیا تماس گرفته تا به آنها یادآوری کند که راه تجارت با ایران باز نشده است: «ما آشکارا به هم‌پیمانان خود گفته‌ایم که ایران جای فعالیت‌های اقتصادی و تجاری آنها نیست و آنها هم این را پذیرفته‌اند.»
وزیر خارجه آمریکا به سناتورهای کشورش گفته که برخی شرکت‌ها و گروه‌های غربی اقدام به مسافرت به ایران کرده‌اند اما معامله‌ای صورت نگرفته و قراردادی بسته نشده است. به نظر می‌رسد منظور کری سفر هیئت صد نفری فرانسوی و نمایندگان کمپانی‌های خودروسازی این کشور به تهران بوده باشد.
او تصریح کرده که تحریم‌های فلج‌کننده که ایران را به زانو درآوردند برچیده نشده‌اند: «ساختار تحریم‌ها هیچ تغییری نکرده است.»
بیشتر توضیحات جان کری خطاب به سناتور جمهوری‌خواه، مارک کرک بود که معتقد است تعلیق تحریم‌های ایران و پرداخت دارایی‌های بلوکه شده این کشور، می‌تواند به نفع حزب‌الله تمام شود. سناتور کرک گفته بود که با پرداخت پول‌های بلوکه شده ایران باید انتظار رشد تروریسم در منطقه را داشته باشیم.
نیمی از سناتورهای آمریکایی خواهان تشدید تحریم‌ها علیه ایران هستند و این را تضمینی بر بازگشت ناپذیر شدن توافق ژنو می‌دانند. مقامات جمهوری اسلامی نیز بارها تهدید کرده که تحریم جدید را به منزله پایان این توافق تلقی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.