اوپک از کاهش تولید نفت ایران در ماه آوریل خبر داد

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود که روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت منتشر شد، از کاهش ۱۶ هزار و ۴۰۰ بشکه‌ای تولید روزانه نفت ایران در ماه آوریل خبر داد.

E3138828-0DC8-4933-957B-E963C8F5E5A0_w640_r1_s

بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در سه ماهه اول سال ۲۰۱۴ نسبت به متوسط تولید آن در سه ماه آخر سال ۲۰۱۳ حدود ۸۵ هزار بشکه در روز افزایش نشان می‌دهد، اما ماه آوریل دوباره مقداری افت کرد و به دو میلیون و ۷۶۹ هزار بشکه در روز کاهش یافت.
بر اساس این گزارش، تولید نفت عراق در همین ماه ۱۰۲ هزار بشکه افزایش یافته و به رقم سه میلیون و ۲۹۸ هزار بشکه در روز رسیده است.
تولید نفت عراق به عنوان رقیب اصلی ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نسبت به سال ۲۰۱۲ روزانه بیش از ۳۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است. عراق از دو سال پیش جایگاه ایران به عنوان دومین تولیدکننده نفت در این سازمان را تصاحب کرده است.
ایران هم اکنون با اختلاف اندکی، بعد از کویت چهارمین تولید کننده بزرگ نفت در اوپک است.
در مجموع، تولید نفت ۱۲ عضو این سازمان طی ماه آوریل نسبت به ماه مارس ۱۳۱ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به رقم ۲۹ میلیون و ۵۹۳ هزار بشکه رسیده است.
این گزارش می‌افزاید که بر اساس داده‌های اولیه، تولید نفت جهان در ماه آوریل ۱۶۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۹۰ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است، بنابر این سهم اعضای اوپک در کل تولید نفت جهان حدود ۳۲ و شش دهم درصد است.
متوسط قیمت نفت سبد مرجع اوپک در ماه آوریل ۱۲ سنت افزایش یافته است. نفت سنگین ایران نیز طی ماه آوریل ۱۰۴ دلار و ۳۲ سنت معامله شده است که نسبت به ماه مارس ۳۱ سنت افزایش نشان می‌دهد.
کاهش تولید نفت ایران در ماه گذشته در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، صادرات نفت آن بعد از چند ماه افزایش متوالی، از دو ماه پیش دوباره به شدت سقوط کرده است.
خبرگزاری رویترز روز ۹ اردیبهشت گزارش داد که صادرات نفت ایران طی ماه آوریل به ۱. ۱ میلیون بشکه در روز افت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *