نماینده زاهدان در مجلس: بحرین باید به ایران واگذار شود نه عربستان

نماینده زاهدان در مجلس: بحرین باید به ایران واگذار شود نه عربستان

 

نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در تذکری خطاب به علی لاریجانی گفت که «بحرین پیش از این استان چهاردهم ایران بوده و اگر قرار است اتفاقی در بحرین رخ دهد، بحرین حق ایران است و نه عربستان.»

حسینعلی شهریاری در سخنان خود محمدرضا پهلوی را به «خیانت» در قضیه بحرین متهم کرد و گفت: «تا سال ۱۳۴۰ شمسی بحرین استان چهاردهم ایران بود اما با خیانتی که شاه کرد و مصوبه ننگینی که مجلس شورای ملی داشت، این کشور مستقل شد.»

به گفته وی، «اگر قرار است اتفاقی در بحرین بیفتد، بحرین حق جمهوری اسلامی ایران و ایران است نه عربستان. بنابر این باید با دسیسه های آل خلیفه و آل سعود مبارزه کرد. در واقع اگر قرار است این کشور واگذار شود باید به جمهوری اسلامی ایران واگذار شود.»

این نماینده مجلس از «سیاستمداران و مسوولان سیاست خارجی جمهوری اسلامی خواست تا در این زمینه پیگیری کرده و اقدام جدی داشته باشند.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی لاریجانی، رییس مجلس هشتم، در واکنش این تذکر را «به جا» دانسته و گفته است: «اما بحرین لقمه ای نیست که به سادگی از حلقوم کسی فارغ شود. در واقع این اقدام نوعی بحران سازی در منطقه است.»

به گفته وی، «این گونه رفتارها، بدوی بوده و در شرایط فعلی در منطقه تاثیرات سوئی برای کشورهایی که ورود می کنند، دارد.»

اظهارات این نماینده مجلس پس از آن صورت گرفت که گزارش هایی مبنی بر بررسی طرحی برای همکاری های وسیعتر سیاسی و امنیتی میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس منتشر شد که قرار است در نشست روز دوشنبه خود در ریاض پیرامون آن به بحث و تبادل نظر بپردازند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که در جریان این نشست اتحاد سیاسی میان عربستان و بحرین اعلام خواهد شد. ۱۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی ایران روز دوشنبه با صدور بیانیه ای این اتحاد را «طرح الحاق بحرین به عربستان» توصیف کرده و آن را محکوم کردند.

در بیانیه این نمایندگان به رهبران عربستان و بحرین هشدار داده شده است که چنین اقدامی، «منطقه را به سوی ناآرامی بیشتر سوق خواهد داد.»

بحرین که در جنوب خلیج فارس و در نزدیکی مرز با عربستان قرار دارد تا پیش از اشغال آن از سوی سربازان پرتغالی در قرن پانزدهم بخشی از خاک ایران به شمار می رفت. با حمله سپاهیان شاه عباس صفوی به این جزیره در سال ۱۶۰۲، بحرین بار دیگر به خاک ایران ضمیمه شد.

ولی به دنبال حمله اعراب حاشیه خلیج فارس به بحرین در سال ۱۸۲۰ و به دنبال آن حمایت دولت های وقت بریتانیا از حکومت خاندان آل خلیفه بر این جزیره، ایران نتوانست بار دیگر حاکمیت خود را بر بحرین اعاده کند و تا سال ۱۹۷۰ تنها اعلام می کرد که این جزیره بخشی از خاک ایران به شمار می رود.

به دنبال مصاحبه محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۴۸ و حمایت وی از حل مسئله بحرین از طریق کسب نظر مردم آن توسط سازمان ملل، نماینده ویژه این سازمان با انجام یک نظرخواهی محدود از مردم و گروه های سیاسی این جزیره رای به استقلال بحرین داد.

استقلال این جزیره در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۴۹ با ۱۸۷ رای مثبت و چهار رای منفی جناح پان ایرانیست ها به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

به دنبال پیروزی انقلاب بهمن ۱۳۵۷، مسوولان و رسانه های جمهوری اسلامی ایران هر از چندگاهی اقدام به طرح ادعاهای سرزمینی بر بحرین کرده اند.

در یکی از پر سر و صدا ترین اظهارنظرها، علی اکبر ناطق نوری، رییس دفتر بازرسی رهبر جمهوری اسلامی، در بهمن ۱۳۸۷ با «بی عرضه» خواندن مقام های رژیم شاه، گفت که «بحرین استان چهاردهم ایران بود، این استان در مجلس ایران نماینده داشته است.»

این اظهارات خشم مقام های بحرین را برانگیخت که ایران در واکنش به آن اعلام کرد که سخنان آقای ناطق نوری تحریف شده است.

دیدگاه شما چیست؟