محسن رضایی: « در صورتی که عربستان ادامه دهد، باید شاهد برخورد جدی ایران باشد »

محسن رضایی:

« در صورتی که عربستان ادامه دهد، باید شاهد برخورد جدی ایران باشد » 

 

اگر عربستان به این شکل جلو برود، صبر ایران را به پایان می‌برد؛ این جان کلام سخنان  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره طرح عربستان برای پیوستن بحرین به این کشور است.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، خواستار تشکیل «اتحادیه کشورهای منافع پارس اسلامی» در مقابل اقدام خصمانه عربستان برای پیوستن بحرین به این کشور شد.
به گزارش «تابناک»، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات احتمالی ایران پیرامون رفتارهای خصمانه عربستان برای الحاق کشور بحرین به سعودی و نقض استقلال آن کشور در منطقه گفت: نظر من این است که ما باید از استقلال بحرین دفاع کنیم.

وی افزود: بحرین کشوری است که باید مستقل بماند، چرا که کشوری است که وجود دارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت ادامه داد: البته اگر عربستان بخواهد به این شیوه ادامه دهد، ممکن است ایران در مقابل، اتحادیه‌ای متشکل از کشورهای مشترک‌المنافع ـ که در دویست سال گذشته از ایران جدا شده‌اند ـ تشکیل دهد.

رضایی گفت: متأسفانه، در گذشته شمار بسیاری از استان‌های ما را از ایران جدا کردند.

وی افزود: البته باید به این نکته توجه کرد که ما به دنبال وابستگی فیزیکی و لغو استقلال آنها نیستیم؛ اما اگر این سیاست‌ها ادامه پیدا کند، شاید ایران به سمت تشکیل این اتحادیه حرکت کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اصولا پیشنهاد ما این است که به این سمت حرکت نشود و زمینه‌ای فراهم نیاید که چنین قطبی شکل بگیرد.

رضایی گفت: همه کشورهای منطقه می‌توانند یک قطب باشند؛ یعنی یک منطقه واحد سیاسی متشکل از ایران، عربستان و ترکیه شکل بگیرد.

وی همچنین در پایان اظهار داشت: همه کشورها می‌توانند محور این اتحاد باشند، ولی اگر عربستان بخواهد این گونه ادامه دهد، ما نمی‌توانیم در برابر آن ساکت باشیم.

وی افزود: ما هم بالاخره طرحی خواهیم داشت، منتها طرح‌های ما از جنس اشغالگری یا لغو استقلال نخواهد بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره اینکه ماهیت و نام این کشورهای مشترک المنافع چه می‌تواند باشد، ادامه داد: من گمان می‌کنم بتوان نام این اتحادیه را منطقه کشورهای مشترک‌المنافع پارس اسلامی تعیین کرد.

وی افزود: روی این طرح از پیش مطالعه شده، ولی اگر بتوانیم خود منطقه را به یک اتحادیه بزرگتر برسانیم، بسیار بهتر خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *