درگیری های سوریه در دمشق شدت گرفت

درگیری های سوریه در دمشق شدت گرفت

 

رادیو فردا ـ دمشق پایتخت سوریه روز یکشنبه ۲۵ تیر، شاهد شدیدترین درگیری ها میان نیروهای دولتی و مخالفان از آغاز اعتراض ها در این کشور از حدود ۱۶ ماه پیش تاکنون بوده است.

در همین حال ناظران سازمان ملل متحد در سوریه پس از بازدید از روستای تریمسه که پنجشنبه گذشته شاهد یک کشتار بود، تاکید کردند که نیروهای حکومت بشار اسد این روستا را با سلاح سنگین هدف قرار دادند.

درگیری‌های شدید دمشق

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که دمشق، پایتخت سوریه، روز یکشنبه شاهد شدیدترین درگیری ها میان نیروهای دولتی و مخالفان از آغاز اعتراض ها در این کشور بوده است. عمده این درگیری‌ها در محله‌های فقیر نشین روی داده است.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه، شمار کشته شدگان در خشونت‌های روز یکشنبه این کشور را ۱۰۳ نفر اعلام کرده است. ۴۷ نفر از این کشته شدگان غیر نظامی، ۴۱ نفر از نیروهای ارتش دولتی و ۱۵ نفر از مخالفان مسلح نظام سوریه هستند.

این گزارش می‌افزاید که اکثر کشته شدگان از حمص، دیرالزور، ادلب، درعا، دمشق و حومه آن هستند.

به علاوه این شمار از کشته شدگان، ۱۶ نفر دیگر در اثر شدت جراحات یا زیر شکنجه، جان خود را از دست دادند.

رامی عبد الرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه یکشنبه در تماس با خبرگزاری فرانسه گفته است: «نیروهای دولتی با خمپاره برخی از محله‌های دمشق را هدف قرار می‌دهند.»

او با اعلام اینکه در عمده این محله‌ها، نیروهای ارتش آزاد سوریه –مخالفان مسلح بشار اسد- حضور دارند، تاکید کرد که هیچ‌گاه پایتخت سوریه شاهد درگیری‌هایی به این شدت و گستردگی نبوده است.

عبد الرحمن افزود: «شدید‌ترین درگیری‌ها در محله‌های تضامن، کفرسوسه، نهر عیشه، سیدی قداد و قداد روی داده است و نیروهای دولتی برای باز پس گرفتن کنترل این محله‌ها در تلاش‌اند اما تا کنون موفق نشده‌اند.»

در پی این حوادث، شورای ملی سوریه که در آن طیف‌های گسترده‌ای از معترضان این کشور حضور دارند، در بیانیه‌ای نسبت به «نتایج مصیبت بار درگیری‌های سرنوشت ساز» که در دمشق و حمص روی می‌دهد به جامعه جهانی هشدار داد.

در این بیانیه آمده است که نظام بشار اسد، پایتخت سوریه را به «میدان جنگی علیه محله‌های انقلابی» تبدیل کرده است.

دربیانیه شورای ملی سوریه آمده است: «در یک هفته اخیر ۶۲ افسر درجه دار از ارتش دولتی سوریه جدا شده‌اند. این خشونت نظام است که اکنون به ابزاری علیه آن تبدیل شده، این انقلاب است که همه روزه بر گستردگی آن افزوده می‌شود و محاصره را بر نظام در مناطقی که گمان می‌کرد در آن‌ها از خشم مردم در امان است، تنگ‌تر می‌کند.»

شورای ملی سوریه، مسئول آنچه که در این کشور روی می‌دهد را ایران و روسیه دانسته که از نظام بشار اسد «برای مقابله با مردمی که با سینه‌های برهنه علیه قوه قهریه قیام کردند» همه گونه پشتیبانی تسلیحاتی و معنوی می‌کنند.

استفاده از سلاح سنگین در تریمسه

از سوی دیگر، گروه ناظران سازمان ملل متحد در سوریه پس از بازدید از روستای تریمسه از توابع حماه که هفته گذشته شاهد کشتار بود، از نیروهای دولتی سوریه خواست به استفاده از اسلحه سنگین علیه مناطق مسکونی پایان دهند.

ناظران سازمان ملل متحد تاکید کرده‌اند که نیروهای دولتی سوریه در عملیات خود در روستای تریمسه، از سلاح سنگین استفاده کرده‌اند. این در حالی است که دولت سوریه از زبان جهاد مقدسی سخنگوی وزارت امور خارجه‌اش، این سخنان را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه‌ای که سوسن غوشه سخنگوی هیات ناظران سازمان ملل در سوریه صادر کرده آمده است: «از دولت سوریه می‌خواهیم به استفاده از سلاح های سنگین علیه مجتمع‌های مسکونی پایان دهد و تمام اقدام‌های لازم را برای پایان دادن به قربانی شدن غیر نظامیان، به کار بندد.»

این بیانیه تاکید کرده است که نیروهای دولتی سوریه، در حمله به روستای تریمسه، از سلاح های سنگین به شکلی مستقیم و غیر مستقیم استفاده کرده‌اند.

این بیانیه افزوده است: «کار‌شناسان نظامی و غیر نظامی که در بازدید از روستای تریمسه شرکت داشتند، تاکید کرده‌اند که بیش از ۵۰ منزل در این روستا ویران یا سوزانده شده‌است. همچنین لخته‌های خون و بقایای جنازه‌ها در برخی از منازل مشاهده شد.»

پیش‌تر جهاد مقدسی گفته بود که در حمله به تریمسه از هیچ سلاح سنگینی استفاده نشده است و تنها پنج ساختمان که در آن‌ها «افراد مسلح تروریست» پناه برده بودند، هدف قرار گرفتند.

بیانیه هیات ناظران سازمان ملل متحد یادآور شده است که با ۲۷ تن از ساکنان روستای تریمسه برای اطلاع از آنچه که در این روستا روی داده، صحبت شده است. برپایه این اطلاعات، «نیروی دولتی به تک تک خانه‌ها به دنبال برخی افراد یورش می‌بردند و از ساکنان منازل می‌خواستند کارت شناسایی خود را نشان دهند. برخی از افراد پس از انجام تحقیقی با آن‌ها، در جا کشته شدند و دیگران به خارج از روستا انتقال داده شدند.»

هیات ناظران سازمان ملل تاکید کردند که هنوز نمی‌توانند شمار کشته شدگان در حمله پنجشنبه گذشته به روستای تریمسه را ارزیابی کنند. پیش‌تر منابع مخالفان از کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر سخن گفته بودند.

تحولات دیپلماتیک

از سوی دیگر، دفتر ولادیمر پوتین رییس جمهوری سوریه اعلام کرد که کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه، دوشنبه به مسکو خواهد رسید و سه شنبه با پوتین دیدار و گفت‌و‌گو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، دفتر پوتین تاکید کرده است که روسیه، بر پشتیبانی خود از طرح شش ماده‌ای صلح کوفی عنان که به منظور پایان دادن به بحران سوریه ارائه شده، تاکید خواهد کرد.

از سوی دیگر، ‌بان گی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه چین خوستار آن شد تا پکن از نفوذ خود بر دولت سوریه به منظور اجرای طرح کوفی عنان، استفاده کند.

روسیه و چین تا کنون دو بار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای محکومیت خشونت‌های دولتی در سوریه را وتو کرده‌اند.

در تحولی دیگر، منابع خبری ایران گزارش داده‌اند که معترضان سوریه، پیشنهاد ایران برای میزبانی جلسات گفت‌و‌گو میان دولت بشار اسد و مخالفان او را نپذیرفته‌اند. علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه این پیشنهاد را مطرح کرده بود.

معترضان سوریه و همچنین کشورهای غربی و برخی کشورهای عربی، ایران را به پشتیبانی تسلیحاتی و لجستیکی از نظام بشار اسد در سرکوب مخالفان متهم می‌کنند.

 

 

 

منبع:گوبا

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟