برگزاری نشست مشورتی سوریه در تهران

برگزاری نشست مشورتی سوریه در تهران

 

 

نشست مشورتی سوریه در تهران و به ابتکار جمهوری اسلامی آغاز به‌کار کرد. علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در این اجلاس گفت ایران از گفت‌وگوی “مخالفان دارای پایگاه مردمی” با دولت سوریه حمایت می‌کند.

منابع خبری ایران امروز پنج‌شنبه ۱۹ مردادماه از گشایش نشست مشورتی سوریه در تهران “با حضور وزرا و هیئت‌هایی از ۳۰ کشور جهان” خبر دادند.

جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر تلاش‌های گسترده‌ای برای شکل‌گیری چنین نشستی به‌عنوان جایگزین نشست “دوستان سوریه” که از سوی کشورهای غربی برپا می‌شود، انجام داده بود.

مقامات ایران سعی داشتند این نشست در سطح وزیران امور خارجه کشورها برای بررسی بحران سوریه برگزار شود و از کوفی عنان، نماینده سازمان ملل برای حل مسئله سوریه نیز دعوت به‌عمل آوردند اما عنان در این نشست حضور نیافت. حتا روسیه به‌عنوان یکی از کشورهای دوست جمهوری اسلامی نیز سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه خود را به این اجلاس نفرستاد.

همچنین لبنان، ترکیه و عربستان سعودی دعوت ایران برای شرکت در این نشست را نپذیرفتند.

بدین ترتیب نشست مشورتی سوریه در تهران با حضور وزیران امور خارجه ایران، پاکستان، زیمبابوه و عراق؛ و نمایندگانی از کشورهای افغانستان، اردن، عمان، الجزایر، اندونزی، اکوادور، چین، روسیه، کوبا، ونزوئلا، نیکاراگوئه، گرجستان، هند، سودان، قزاقستان، تاجیکستان، ارمنستان، قیرقیزستان، ترکمنستان، بلاروس، موریتانی، سریلانکا و بنین، برگزار شد.

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در این اجلاس ایران را جزئی از راه حل بحران‌های منطقه‌ای دانست و گفت تنها راهکار حل بحران سوریه “گفت‌وگوی جدی و فراگیر ملی” در این کشور است.

وی افزود تهران حاضر است میزبانی گفت‌وگوی مخالفان با دولت سوریه را برگزار کند.

صالحی گفت: “ایران معتقد است باید به خواسته ها و مطالبات مردم در فرایند تحولات منطقه پاسخ داده شود و با کشتار مردم و شهروندان غیرمسلح از سوی هر طرفی مخالف است.”

صالحی همچنین گفت تهران از تلاش‌های کوفی عنان در راه برقراری صلح در سوریه حمایت می‌کند اما در همین حال مسلح کردن گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد و عدم همکاری حامیان آنان را تنها عامل شکست تلاش‌های عنان دانست.

وزیر امور خارجه ایران تحریم‌های جهانی علیه سوریه، مسلح کردن مخالفان و مداخله خارجی در امور این کشور را محکوم کرد و ابراز امیدواری کرد که دبیرکل سازمان ملل نسبت به تعیین فوری “نماینده‌ای بی‌طرف” برای حل بحران سوریه اقدام کند.

علی‌اکبر صالحی همچنین از تمدید مأموریت ناظران بین‌المللی در سوریه نیز پشتیبانی نمود.

در نشست امروز نماینده سازمان ملل پیام بان کی مون دبیرکل این سازمان را خواند.

بان کی مون در پیام خود وضعیت سوریه را “وخیم‌تر” عنوان کرد و گفت: “کار ویژه کوفی‌عنان بسیار مهم بود که می‌توانست به یک دوره انتقالی موفق تبدیل شود.”

دبیرکل سازمان ملل افزود: “مجمع عمومی سازمان ملل در نشستی پیش از این براهمیت پیشرفت سریع برای انتقال سیاسی تأثیرگذار تأکید کرده بود وهمچنین کشورهای مختلف را به حمایت فعال در این زمینه تشویق نمود. همچنین دولت سوریه را تشویق کرد که به این فرآیند بپیوندد، اما دولت سوریه برای اجرای این طرح سرسختی نشان داد.”

وی تمام طرف‌های درگیر را به مسئولیت‌پذیری دعوت کرد و خواهان قطع هرگونه خشونت و کشتار غیرنظامیان و در نظر گرفتن حقوق تمامی اقشار و فرآیندی انتقالی در این کشور شد.

قرار است در پایان نشست مشورتی سوریه در تهران یک کنفرانس رسانه‌ای برگزار شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟