اظهارات تند مرسی علیه بشار اسد: نظام سوریه باید از صحنه حذف شود

اظهارات تند مرسی علیه بشار اسد: نظام سوریه باید از صحنه حذف شود

 

 

محمد مرسی رییس جمهوری مصر در آستانه نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران خواستار کمک هم پیمانان دمشق برای برکناری بشار اسد رییس جمهوری سوریه شد. 

 

 
به گزارش خبرگزاری آریا ، وی که پیش از این از ارائه طرحی به منظور حل بحران سوریه ارائه خبر داده بود، در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز در ادعایی که پیش از آن هم انتظار آن می‌رفت؛ گفت: زمان آن فرا رسیده که خونریزی در سوریه متوقف شده، ملت سوریه به طور کامل به حقوق خود دست یافته و این رژیم که ملتش را به قتل می‌رساند، از صحنه حذف شود.
مرسی در ادامه بدون اشاره به این موضوع که اگر آزادی خوب است و رژیم‌ها باید آزادی ملت‌ها را به رسمیت بشناسند چرا خود به دیدار دیکتاتور عربستان رفته و از دیکتاتور قطر در قاهره استقبال کرد، افزود: ملت سوریه باید آزادی‌اش را به دست آورده و خود زمام امور را در دست گیرد. 
این سخنان توسط مرسی که در نوع خودش بی‌نظیر و جالب توجه است در حالی بیان می‌شود که  مصطفی عبدالعزیز معاون وزیر خارجه سابق و سفیر پیشین مصر در دمشق نسبت به عملکرد گروه تماس چهارجانبه که قاهره در تلاش است آن را با عربستان، ترکیه و ایران تشکیل دهد، خوش بین است.  
وی در همین رابطه به روزنامه الاخبار لبنان گفت: تداوم کشته شدن مخالفان در جریان درگیری‌های روزمره و ناامیدی نظام سوریه از سیطره بر عمق مناطق کشور نشانه تحلیل توان مادی و معنوی دو طرف است تا جایی که همه در نهایت مجبورند با طرح مصر به منظور برون رفت از بحران سیاسی سوریه همراه شوند.    

 
وی بدون اشاره و یا اطلاع از این مساله که رئیس جمهور مصر با درخواست خود برای کناره‌گیری اسد از قدرت عملاً همه طرح‌های موجود را در نطفه خفه کرده است، افزود: نقش اخضر ابراهیمی فرستاده بین‌المللی – عربی به منطقه به طور حتم کمک موثری در زمینه فعالیت کمیته چهارجانبه است.
وی با اشاره به دستیابی طرف‌های درگیر در جریان جنگ داخلی لبنان به پیمان طائف در قرن گذشته، احتمال شکست کمیته به خاطر اختلاف نظر میان عربستان و ایران را تا حدود زیادی بعید دانست.
عبدالعزیز تاکید کرد: البته اختلاف نظر میان اعضای کمیته را نمی توان تکذیب کرد اما به نظر من همه طرفها به ویژه عربستان و ایران برای حل اختلافات خواهند کوشید. 
پایگاه اینترنتی وزارت خارجه مصر نیز چند روز قبل اعلام کرد که محمد کامل عمرو وزیر خارجه مصر در تماس تلفنی با ابراهیمی حمایت کامل کشورش از ماموریت وی را به منظور جلوگیری از متشنج تر شدن اوضاع اعلام کرد.         
مصطفی اللباد رییس مرکز مطالعات منطقه‌ای و راهبردی الشرق نیز به الاخبار گفت: بهبود روابط مصر و ایران از مهمترین عوامل تقویت فرصت موفقیت طرح مصر است. 
وی افزود: فعالیت مشترک دو کشور در کمیته تماس چهارجانبه به معنای تحکیم پایه های اعتماد متقابل پس از سال‌ها تنش است. اما عبدالعزیز معتقد است که سخن درباره نزدیکی مصر و ایران هنوز زود است.   
از سوی دیگر، برخی منابع به الاخبار گفته اند که ایران خواستار مشارکت الجزایر و عراق در کمیته یاد شده است.
آنان معتقدند، چنین درخواستی به منظور ایجاد موازنه میان موافقان و مخالفان نظام سوریه است که در این بین، مصر و الجزایر طرفهای میانه‌رو محسوب می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری الشرق الاوسط، قرار است مرسی صبح پنجشنبه پکن را پس از سه روز سفر به مقصد تهران ترک کرده و در مراسم افتتاح نشست سران کشورهای عضو عدم تعهد شرکت نماید.
حال باید دید که مرسی با این نگاه و دیدگاه می‌تواند در چنین کمیته‌ای را تشکیل دهد؟ کشوری در طرح‌های احتمالی خود موفق است که یا بی‌طرف بوده و یا اینکه هر دو طرف را قبول داشته و با همه آنها در ارتباط باشد.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟