آقای ظریف این سند را به دقت بخوانید!

چند روز پیش آقای ظریف در سفرهای دیپلماتیک خود به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج پارس اظهار داشت که برای رفع “سو تفاهم” درباره جزیره گَپ سَبزو (بوموسا) حاضر به “مذاکره” با امارات متحده عربی است. سخنی که ناراحتی بسیاری را در بین مردم ایجاد کرد.

بایسته است درباره این سخنان دو نکته بسیار مهم یادآوری شود. نخست اینکه طرف حساب ایران در جریان اختلاف بر جزیره بوموسا، شیج نشین شارجه است نه کشور امارات، زیرا موضوع چرای گوسفندان چوپانان در این جزیره و سکونت تنی چند از اعراب این شیخ نشین به پیش از توافقات ۷ شیخ نشین و موافقت شاه ایران و تشکیل کشور امارات بر می گردد.

از آن مهمتر اینکه این موضوع نه یک “سو تفاهم” بلکه یک “سوءنیت” آشکار از شیخک نشین های اماراتی است! شما چگونه می خواهید با کسی که درباره یک موضوع سوءنیت دارد گفتگو کرده و آن را حل کنید، سوء نیتی که سال هاست آشکار گردیده است. آنها ادعای خاک ایران را دارند و ما را اشغالگر جزایر می دانند، شما می خواهید با این افراد مذاکره کنید؟!

اماراتی ها و اربابان غربی آنها بهتر از من و شما تاریخ چند هزارساله این سه جزیره همیشه ایرانی را می داند. جناب آقای ظریف، وزیر محترم امور خارجه توجه داشته باشید که مردم ایران حرکت ها و سخنان شما را زیر ذره بین خواهند داشت، خطوط قرمز ملت ایران را به خوبی بشناسید و به گونه ای سخن نگویید که باعث تحریک اذهان و نگرانی ایرانیان میهن پرست شود و شما سریعا مجبور به تکذیب و پوزش خواهی و توضیح دادن حرف هایتان شوید.

برای آگاهی شما از نوع برخوردحاکمان دیروز ایران نیز این سند را از مظفرالدین شاه قاجار را [که عملکرد دوران حکومت ایران برباد ده آنان زبانزد است] حتما ببییند و بخوانید که چگونه در برابر خواست ابرقدرت وقت، یعنی دولت بریتانیای کبیر مبنی بر پایین کشیدن درفش ایران ایستاده و صریحا گفته است از حق خود نخواهد گذشت و حال شما می خواهید درباره آنچه “سوء تفاهم” امارات درباره بوموسا خوانده اید “مذاکره” کنید؟!

 

558587_3913033025316_527215694_n

 

 

درباره مالکیت بی چون و چرای ایران بر این سه جزیره هیچ سوء تفاهمی وجود ندارد، آنچه هست طمع بیگانگان به آبی و خاکی است که برای حفظ آن خون هزاران شهید بر خاک پاکش جاری شده است. «جناب اشرف صدراعظم- به وزیر خارجه ابلاغ نمایند که به سفارت انگلیس بگوید پارسال در این باب مذاکره شد، دولت انگلیس از ما خواهش کرده بیرق خودمان را از این دو جزیره برداریم تا رسیدگی و گفتگو شود، در صورتی که ما خودمان می دانیم که این دو جزیره، ملک مسلمه دولت ایران است.

در این صورت حالا چطور دولت انگلیس در عالم دوستی راضی می شود که ما ملک طلق خودمان را به شیخ واگذار کنیم و او بیرق در آنجا بیفرازد.شما باز گفتگو کنید. ما به هیچ وجه از حق خود نخواهیم گذاشت. امضا: مظفرالدین شاه سند برگرفته از کتاب «جزیره بوموسا و جزایر تنب بزرگ و کوچک» پژوهش و نگارش دکتر ایرج افشار سیستانی- رویه ۸۵ و ۸۶

 

پاینده ایران

میلاد دهقان

دیدگاه شما چیست؟