۲۵ تن از کارکنان ایرانی یک پروژه گازی در عراق به قتل رسیدند

تعدادی از هموطنان ایرانی که در مرکز ساخت خطوط لوله گاز در استان دیاله شمال شرق بغداد فعالیت می‌کردند، در حمله روز جمعه افراد مسلح نا‌شناس کشته شدند.

 

8EB5E8F9-AFC8-403F-A93B-038F7258BA0F_w640_r1_s_cx37_cy24_cw62

به گزارش رویترز، افراد مسلح نا‌شناس به استفاده از سه دستگاه خودرو، به کارگران و مهندسان ایرانی و عراقی در منطقه الندی نزدیک به منطقه بلدروز واقع در ۷۵ کیلومتری شمال شرق بغداد و با استفاده از سلاح‌های سبک حمله کردند.

در حالی که سفیر ایران در عراق تعداد قربانیان ایرانی حادثه روز جمعه عراق را «بیش از ۲۰ نفر» اعلام کرده، وزارت امور خارجه نیز «حادثه تروریستی و ددمنشانه» حمله به کارکنان شرکت گازرسانی در شرق بعقوبه عراق را «قویا محکوم» کرده است.

حسن دانایی‌فر، سفیر ایران در عراق، به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت که خودروی «تعدادی از اعضای شرکتی که پروژه ساخت خط لوله گاز برای انتقال گاز از ایران به عراق را انجام می‌دهد، عصر روز جمعه ۲۲ آذر در حال بازگشت از محل کار به سمت اقامتگاه خود توسط گروه‌های تروریستی مورد حمله قرار گرفت».

او افزوده است که «حدود ۲۵ تن ایرانی و عراقی در این حمله تروریستی» کشته و «حدود دو نفر ایرانی» نیز زخمی شده‌اند.

در همین حال خبرگزاری مهر به نقل از «یک منبع امنیتی عراق» از مرگ ۲۵ ایرانی در این حادثه خبر داده است.

سفیر ایران در عراق همچنین گفته است که آمار تلفات این حادثه از عصر جمعه «در حال تغییر است» و تاکید کرد که «هنوز تعداد شهدای حمله تروریستی روز جمعه قطعی نشده است».

استان دیالی و مرکز آن بعقوبه در ۵۵ کیلومتری شرق بغداد، پایتخت عراق قرار دارد و همواره شاهد حملات و عملیات تروریستی علیه شهروندان و نیروهای دولتی است.

در حالی که در جریان حملات تروریستی امروز عراق، ‌شمار بیشتری جان خود را از دست داده‌اند و در جریان حادثه‌ای دیگر، در خلال فرار ۲۲ عضو القاعده از زندانی در عراق، چندین نگهبان و زندانی کشته‌ شده‌اند، در مورد عاملان حمله به کارکنان وزارت نفت ایران در عراق دو گزینه مطرح شده است.

از سویی روز جمعه، سیزدهم دسامبر، دهمین سالگرد بازداشت صدام حسین، دیکتاتور معدوم عراق است و احتمال داده می‌شود هواداران حزب بعث که در بعضی از ناآرامی‌های ماه‌های گذشته در شمال عراق دست داشتند به کارکنان ایرانی حمله کرده باشند.

از سوی دیگر، برخی منابع اسرائیلی این حمله را به ابوبکر البغدادی، رهبر القاعده شاخه عراق منتسب کرده‌اند. در این چهارچوب گفته می‌شود که گروه‌های تکفیری در منطقه تلاش دارند با گسترش درگیری‌های سوریه به عراق و لبنان به ایران فشار وارد کنند.

دیدگاه شما چیست؟